Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

W obecnym świecie kreatywność jest niesamowicie pożądaną cechą, dlatego już od najmłodszych lat warto zadbać o rozwój twórczego myślenia u swojego dziecka, które pomóc mu pomoże w wielu aspektach życia. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy!

Zajęcia plastyczne pobudzają kreatywność!

Nie można się z tym nie zgodzić, że praca twórcza ma wpływ na rozwój kreatywności u każdego człowieka – u dziecka także. Jak więc zachęcić swojego potomka do twórczych działań? W wieku przedszkolno-szkolnym warto postawić na rozmaite prace i działania artystyczne takie jak np. malowanie, rysownie, wyklejanie kolaży czy lepienie z plasteliny. Opłaca się więc regularnie zachęcać swoje dziecko do takich czynności, najlepiej poprzez dawanie przykładu, czyli wspólnie z nim twórczo spędzać wolny czas. Należy jednak pamiętać, że dla dziecka powinna być to rozrywka i zabawa, a więc – nic na siłę. W jakie produkty warto się więc zaopatrzyć, aby móc się kreatywnie wyżyć? Z pewnością przydadzą się Wam wszelkie mazaki, kredki, farby zarówno do malowania na papierze, jak i na szkle, bibuła, kolorowy blok, klej, plastelina itp. Warto w tym celu odwiedzić sklepy plastyczne, w których znaleźć można wiele ciekawych przyborów i narzędzi.

Warto trenować rozpoznawanie kolorów!

W rozwoju kreatywnym dziecka ważną rolę odgrywają także kolory i ich nazywanie. Dlatego, jeśli wspólnie coś tworzycie, warto zadbać o to, aby było kolorowo i bez nudy.

Jednak jeśli chcecie poćwiczyć rozpoznawanie barw, warto skorzystać ze wzorników farby pantone, w których znajduje się ogromna ilość różnych odcieni kolorów. Takie warsztaty mogą być też cenną wskazówką przy kolejnych pracach artystycznych Twojego dziecka.

Co jeszcze pobudza kreatywność?

W rozwoju dziecka niezwykle ważna jest oczywiście zabawa. To ona pobudza u nich kreatywne myślenie, które tak jak już pisaliśmy, jest niezwykle ważne w ich rozwoju. Pozwala, chociażby myśleć „do przodu”, tworzyć scenariusze własnych historii czy chociażby myśleć w wyjątkowy i oryginalny sposób. Dobrym przykładem zabawek są te, do których można układać życiorysy i tworzyć rozmaite historyjki jak, chociażby figurka funko pop czy lalka. Kreatywność u dziecka, jak i u każdego człowieka pobudzana jest także poprzez czytane, które jest niezwykle ważną umiejętnością, przede wszystkim dla wciąż rozwijającego się i poznającego świat malucha.

Zadbaj więc o rozwój twórczy i kreatywny swojego dziecka poprzez spędzanie czasu wolnego w ciekawy i rozwijający dla niego sposób.