Klucz do stworzenia wyjątkowej produkcji

Klucz do stworzenia wyjątkowej produkcji

Dzisiejsza kinematografia zdecydowanie różni się od tego, co widzieliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie mamy do czynienia z niesamowitą wręcz ilością produkcji, które docierają do milionów fanów na całym świecie. Cały czas jednak powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, dlaczego te filmy są takie dobre. Otóż scenarzyści, reżyserowie oraz aktorzy przykładają wielką wagę do nawet najmniejszych detali.

Realizm najczystszej postaci

Obecnie widz stał się zdecydowanie bardziej świadomy. Idzie za tym możliwość dotarcia do niego na wiele sposobów, ale także znacznie większe wymagania. Nie uda się już oszukać go tanimi zabiegami, będącymi normą w wielu filmach z lat ubiegłych. Właśnie dlatego tak wielką rolę odgrywają szeroko rozumiane detale. Bez wątpienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rekwizyty. O ile w filmach science fiction jesteśmy w stanie dograć wiele rzeczy w post-produkcji, o tyle przykładowe kryminały potrzebują właściwie dobranych dodatków. Worek na zwłoki, odpowiednia atrapa pistoletu czy też oryginalne mundury to zaledwie wierzchołek góry lodowej przy okazji właściwego przedstawienia danej produkcji.

Zmiana formy przekazu

Dwadzieścia lat temu mnóstwo osób ustawiało sobie swój plan dnia po to, aby o jednej konkretnej godzinie w jednym konkretnym dniu włączyć telewizor na swój ulubiony serial. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ w dobie internetu nie musimy martwić się o przegapiony serial w telewizji – w końcu mamy go na wyciągnięcie ręki z odtworzenia na specjalnie przystosowanych do tego celu platformach. Producenci także zwracają na to uwagę. Wiele filmów oraz seriali przystosowanych jest bardziej pod osobę oglądającą z kanapy o dowolnej porze niż telewizyjne reklamy, jak miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu.

Serial czy film?

Teoretycznie są to dwie kompletnie inne produkcje. Nie da się jednak ukryć, że w dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej krótszych seriali, mających po kilka odcinków. Jakby się nad tym zastanowić, to po sklejeniu ich w całość oraz wycięciu kilku scen można na siłę podpiąć to jako film. Każdy scenarzysta doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dynamika obydwu tego typu produkcji musi być odpowiednia.