Przyjmujesz księdza po kolędzie? Sprawdź, o co musisz zadbać!

Przyjmujesz księdza po kolędzie? Sprawdź, o co musisz zadbać!

Okres kolędy to czas, kiedy księża odwiedzają domy wiernych, błogosławią je i składają życzenia wszelkiej pomyślności. Dla osób wierzących przyjęcie księdza po kolędzie to nie tylko okazja do spotkania się z nim, ale także moment wspólnej modlitwy i zamyślenia. Przyjmujesz duszpasterza z kolędą? O tym nie możesz zapomnieć!

Niech cała rodzina będzie w domu

Wizyta księdza z kolędą to okazja dla całej rodziny do spotkania się z duszpasterzem. Jeśli jest to możliwe, wizyta powinna być zorganizowana w dniu, kiedy wszyscy domownicy będą obecni. To wszak moment, który warto spędzić razem, celebrując radość i wsłuchując się w słowa duchownego. Wspólna modlitwa i spotkanie z duszpasterzem to sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych i duchowych.

Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Do wizyty duszpasterza z kolędą należy odpowiednio się przygotować. W końcu to bardzo ważne spotkanie, które powinno być wyrazem w szacunku dla osoby duchownej. Przede wszystkim, warto kapłanowi zapewnić komfort. Zaproponuj coś do picia lub drobną przekąskę, zadbaj także o wygodne miejsce do rozmowy, w którym ksiądz będzie mógł położyć wszystkie swoje rzeczy osobiste, takie jak choćby bursy liturgiczne. W wielu domach praktykuje się zwyczaj wręczania księdzu drobnej ofiary pieniężnej na rozwój Kościoła – oczywiście, nie jest to wymagane. Księżą często dobrowolnie rezygnują z przyjmowania ofiary w domach rodzin wielodzietnych lub z trudną sytuacją finansową. Wyrazem wdzięczności za wizytę duszpasterską może być również drobny upominek – symbol religijny bądź też własnoręcznie przygotowana, niewielka przekąska. Trzeba trzeba pamiętać o tym, że ksiądz odwiedza domy wiernych z najlepszymi intencjami – dlatego warto otworzyć się na rozmowę i nie bać się dzielić z duszpasterzem swoimi zmartwieniami, radościami czy intencjami. Kolęda to także świetna okazja do uzyskania porady w sprawach duchowych.

Jak przygotować dom na kolędę?

Przed wizytą księdza z kolędą należy starannie przygotować otoczenie, tak aby było czyste i schludne. Porządek jest wszak wyrazem szacunku dla gościa. W widocznym miejscu warto umieścić symbol religijny, na przykład obraz Matki Boskiej lub krzyż. Podkreśla to duchowy charakter wizyty. Symbolem modlitwy są zapalone świece – natomiast świeże kwiaty mogą wprowadzić do pomieszczenia przyjemną atmosferę. Jak widać – przyjmowanie księdza po kolędzie nie bez powodu jest zwyczajem mocno zakorzenionym w tradycji chrześcijańskiej. To czas wspólnej modlitwy, rozmowy i budowania relacji duchowych.