Zaproszeni do śpiewu - Polacy uwielbiają muzykę

Zaproszeni do śpiewu - Polacy uwielbiają muzykę

Polacy kochają muzykę. Chętnie jej słuchają, a jak się okazuje, również coraz częściej zaczynają śpiewać. Potwierdzają to badania. Według nich dziewięciu na dziesięciu Polaków chętnie wypełnia codzienne obowiązki przy muzyce. Połowa z nich deklaruje, że przyjemne radiowe melodie towarzyszom im niemal każdego dnia. W tym artykule przyglądamy się bliżej preferencją muzycznym naszych rodaków.

Nie tylko kolędowe granie

Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej - tak śpiewał ponad 50 lat temu Jerzy Stuhr podczas koncertu w Opolu. I jest w tym sporo prawdy. Muzyka jest taką dziedziną naszego życia, którą każdy z nas może uprawiać - jak potwierdzają słowa piosenki, z lepszym lub gorszym skutkiem.

I rzeczywiście z tego prawa korzystamy. Zwłaszcza przy wyjątkowych okazjach, takich jak Święta Bożego Narodzenia. Wówczas rośnie liczba zapytań w Google pod tytułem kolędy nuty. Oznacza to, że nie tylko chętnie je śpiewamy, ale również gramy na różnych instrumentach.

Samodzielnie tworzenie muzyki

Brakuje dokładnych danych na temat tego, ilu Polaków potrafi grać na instrumentach muzycznych. Niektóre źródła podają, że nawet co czwarta osoba w naszym kraju mogła mieć z nimi styczność. Jak się jednak okazuje, aż połowa z tych osób rezygnuje z dalszej edukacji muzycznej po zakończeniu szkoły podstawowej.

Prawdziwą pasję do tworzenia własnych utworów muzycznych ma coraz więcej młodych ludzi. Odważnie próbują oni swoich w komponowaniu. Chętnie pobierana jest przez nich muzyka bez ZAIKS, która doskonale sprawdza się jako podkład pod autorskie piosenki. Na jakie gatunki się decydują? Jest to przede wszystkim hip-hop, muzyka pop i disco polo. Chętnie produkują również muzykę techno - dorabiając w wolnych chwilach jako DJ.

Media wolnościowe

Wiele takich utworów puszczają media wolnościowe. To idealne miejsce, aby usłyszeć mniej znane piosenki z repertuaru patriotycznych kompozytorów i doskonałe źródło inspiracji dla początkujących twórców. Sprawdźmy jednak, w jaki sposób Polacy słuchają muzyki.

Największą popularnością cieszy się stare dobre radio. Wybiera je ponad 60 procent badanych osób. Głównie słuchamy radia w miejscu pracy lub w samochodach. Coraz większą popularnością cieszą się również serwisy do streamingu muzyki - na czele ze SPOTIFY. Ta i podobne jej aplikacje dają dostęp do szerokiej oferty muzycznej. Młodzi ludzie chętnie słuchają muzyki także za pośrednictwem platformy YouTube, a przede wszystkim jej wersji premium. Niewielka część badanych, odpowiedziała, że wybiera muzykę z oficjalnych płyt muzycznych lub płyt winylowych.